Září 2012

Sbírka nedozírné hodnoty

30. září 2012 v 16:05 Aktuálně z hokeje
Díky mé včerejší návštěvě Olomouce se rozrostla má sbírka vstupenek z venkovních stadionů. Jak můžete vidět níže, srovnání s dobrodruhy jako Kolumbus či Marco Polo není úplně od věci:


Výjezd do Olomouce

30. září 2012 v 9:39 HC Hradec Králové
Můj druhý letošní výjezd měl za cíl město Olomouc. Byl domluvený vlakový výjezd, mělo nás jet cca 8 lidí. Nakonec jsme se tam sešli dva :) Cesta proběhla v pořádku, jen do Olomouce jsme přijeli trochu déle, než jsem čekal. Navíc jsme mírně zabloudili. V takové situaci je osvědčená metoda ptát se lidí, kudy na zimák. Bohužel v Olomouci je následující skladba obyvatelstva a) studenti b) turisti c) lidi, co nevědí, kde je zimák. Nakonec jsme se přes pěkné historické centrum dostali k zimáku. A to jen díky tomu, že jsme sledovali jednoho fanouška v tramvaji. O "Kohoutí plechárně" jsem toho již mnoho četl a nic nebylo v příliš dobrém tónu. Nerad chodím s davem, takže ho popíšu z trochu jiného pohledu. Olomoucký stadion je skvost, ukázkový příklad lidské píle. V člověku se probouzí téměř náboženská úcta, že ten kus plechu stále stojí. Při bližším pohledu jsou vidět nádherné a složité obrazce na rozprýskaném povrchu, které vytvořily desítky let, během kterých byl olomoucký stadion beze změny jako živoucí fosilie. Prostému člověku se jeví téměř geniálně, že lampy nejsou podél stadionu, ale pouze před vchodem, kde jich je asi šest hned vedle sebe a vytváří z lamp poskládadnou kytici. Lístek byl snad ještě hezčí. Vytištěn na krásném papíru. Navíc podle toho, co je na něm napsané, platí na sezónu 2012-2113 :-)Vnitřek stadionu již popisovat nebudu, všechen literární talent jsem vyčerpal výše. Jenom střechu jsem si musel okamžitě vyfotit :) Co se týče hokeje, tak o ten mě málem připravila strmost olomouckých tribun, ale mě se svět tak lehce nezbaví, přežil jsem. Ze sektrou hostů je celkem dobrý výhled na led, třeba oproti jiným nejmenovaným stadionům, třeba Brodu nebo Boleslavi.

V první třetině padl gól až ve 14. minutě a byl to gól do naší sítě. Vstřelil ho olomoucký Jakub Herman. V 17. minutě ale přišla s odpovědí nová tvář v hradeckém dresu - Martin Šagát. Jeho střela byla opravdu ukázková. Výsledkem 1:1 také úvodní dějství tohoto zápasu skončilo. V druhé třetině se Hradec dostal do vedení, když Vít Budínský protlačil puk za domácího brankáře. Po většinu zápasu jsme sledovali pěkný a rychlý hokej, kterému nechyběl náboj. Hodně šancí pochytal i nás brankář Kuba Čech. Bohužel v závěru druhé třetiny padl takový podivuhodný gól, kdy se puk k mému údivu snesl za záda hradeckého brankáře a dostal se až do branky. Takto mě překvapil olomoucký útočník Ondřej Švaňhal. To ale ještě nebylo to nejhorší, protože asi deset vteřin před koncem strhl výsledek na stranu Mory Matěj Pekr.

V třetí třetině Olomouc držela stav 3:2. Hradec už nebyl tak nebezepčný, jako v první třetině. Ke konci zápasu se mu naskytla šance v podobě přesilové hry, ale ta také k ničemu nevedla. Navíc pak se nechal vyloučit i hradecký hráč. Gólovou tečku obstaral Radim Kucharczyk, který těsně před koncem zavezl puk do prázdné brány a zvýšil na 4:2 pro tým z Hané.

V kotli se nás sešlo něco přes 20, celková návštěva na stadionu byla něco kolem osmi stovek lidí. Po pochvalném zatleskání našim hokejistům opouštíme stadionu. Fanoušci nasedají do aut a vyjíždějí. My se v lehkém dešti vydáváme na cestu k nádraží. Snažíme se zavést hovor na jinou notu, než je prohra s Olomoucí. Bohužel díky dresům se nás každý druhý člověk ptá, jak to skončilo. Po tom, co jim oznámíme pro ně lichotivý výsledek, tak i přes naše utrápené obličeje prpukávají v bujarý jásot. Tak si dopíjíme velký kalich hořkosti a dostáváme se na nádraží. Cesta zpět do HK se nese v duchu lamentování nad hradeckým sportem, ale nakonec se shodujeme, že ta ztráta na předposlední tým není tak veliká :-)

Další fotky fanouškovské tvorby

23. září 2012 v 8:38
Většina kvalitních evropských lig je obohacena o hráče z NHL, což je například v Česku znát i na návštěvách (asi nejvýrazněji ze všech zemí). Můj foto-článek s fanouškovskou tématikou se setkal s velkým ohlasem. A to třeba i na facebooku, takže na příklad včera jsem měl na svém blogu rekordní návštěvu, proto budu tyto články dělat častěji. Zde je další výběr, co se letos zatím událo. V případě Milána tam je letošek a několik fotkek z minulé sezóny, aby tam toho bylo co nejvíce. Mohlo by vás zajímat, že i takový exotický klub má poměrně dobré fanoušky.

Adler Mannheim, jako na každý zápas povedené choreohorní část kotle
záběr na celý kotel
choreo Jokeritu Helsinki

Fotka: Jokerit

kotel švýcarského týmu Rapperswil
choreo BernuHC Milano a jeho chorea v italské lizeHokej v Evropě se rozjíždí

19. září 2012 v 17:30 Hokejoví fanoušci
Všechny přední evropské ligy již odstartovaly a to si nenechali ujít ani fanoušci. Proto sem po poměrně dlouhé době přidám článek i o této podstatné součásti hokeje. Nějak se rozpisovat u tohoto článku nemá cenu, každého určitě zajímají spíše fotky:

Ze zápasu GKS Tychy, které měly choreo přes celý stadion - zde záběr kotle

Name: gks_tychy_0909.jpg Views: 100 Size: 55.3 KB

Z prvního domácího zápasu nejúspěšnějšího švýcarského týmu - Davosu

Choreografie finského týmu Lukko RaumaZnovu fanoušci Davosu, tentokrát na výjezdu v Klotenu


A i fotka z Česka - kotel Vítkovic při zápase se Zlínem
Švédská Skelleftea a plachty přes půl stadionu

Name: sh.jpg Views: 31 Size: 58.9 KB

Kotel Českých Budějovic při zápase s Vítkovicemi
Choreo znojemských fanoušků v EBEL lize
Znovu Švýcarsko, tentokrát EV Zug
Fanoušci Ambri (Švýcarsko)


Kotel Klotenu


V dobrém světle se představil i nováček z ChomutovaPěkné choreo měl i Bern
Fanoušci druholigového Leksandu (Švédsko)
Kotel Farjestadu
Choreo německého Kolína nad Rýnem
Kometa Brno má nové logo a fanoušci si hned procvičili jeho kresbu

» další foto:


Před Jágrem, který byl také v hledišti, se velice dobře předvedlo Kladno. Přišly na něj čtyři tisíce lidí a atmosféra byla bouřlivá

1. kolo TELH, Rytíři Kladno - Bílí Tygři Liberec (Foto: Josef Poláček)


Stejně jako na Kladně byla bouřlivá atmosféra tradičně i v Plzni

Výhra nad Rebely v nájezdech

16. září 2012 v 12:26 HC Hradec Králové
První zápas sezóny se Hradci opravdu nepodařil. Na ledě Dukly Jihlava prohrál 7:1. V havlíčkobrodské Kotlině ale Královští Lvi podali pěkný výkon a získali první, i když jen dvoubodovou výhru. Zápas se měl původně hrát v Hradci, ale protože firma ABD chtěla peníze nejen za pronajmutí ledu, ale i pokladen, turniketu, tribuny,... a cena se vyšplhala vysoko, klub se rozhodl prohodit s Rebely pořadatelství a zápas odehrát venku. Pro hradecké fanoušky včetně mě klub připravil jako omluvu (i když za nic nemůže) dva autobusy, které byly oba zcela zdarma (navíc autobus č. 1 stejný typ, kterým jezdí hráči a ne obvyklá rozdrcaná kocábka.. která má ale také něco do sebe, nic proti ní).

Cesta proběhla v pořádku, do Brodu jsme dorazili asi půl hodiny před zápasem. S kamarádem jsme šli do hospody, aby jsme dokoukali zápas Plzeň - Sparta (fotbal). Bohužel část restaruace, kde se nacházela televize, byla vyhrazena pro VIP osoby Havlíčkova Brodu. Byla ale zcela prázdná, přesto do ní nikdo z fanoušků nemohl, takže se před vchodem utvořil hlouček, který zdálky pokukoval po televizi. Po konci fotbalu jsem si vyrazil koupit lístek, který stál 80 kč, což mě přišlo celkem dost, ale vlastně mi to bylo celkem jedno :) Pak už mi nic nebránilo vchodu do Kotliny, kde jsem byl snad již podesáté. Šel jsem akorát na začátek, s předstihem pouze pár minut, takže mě překvapily poměrně prázdné tribuny. Na druhou stranu o zářijových víkendech ještě bývají návštěvy slabší a zápas byl sjednán poměrně narychlo. Na zápase bylo nakonec 939 diváků, což jsme nějak tak odhadovali a zčásti i spočítali :-)První třetina byla ze strany Hradce velice povedená. Po zápase s Jihlavou jsem měl sice určité obavy, ale v průběhu první třetiny mě přešly. Brod působil dost ospale a naopak Hradec často útočil. První gól vstřelil již v 3. minutě Michal Mikeska, pro kterého to byl první zápas v hradeckém dresu a možná dokonce i první střídání. V první třetině dále vládl Hradec, vytvářel si šance, jel i trestné střílení, ale gól již nevstřelil. Ke konci třetiny také brodský Kostourek ošklivě fauloval Milana Valáška a vysloužil si trest 5 minut + do konce utkání a při odchodu pod hradeckým kotlem i mnoho nadávek. Tím první třetina skončila.

O přestávce jsem si koupil poměrně levný párek v rohlíku, který částečně kompenzoval cenu lístku. Kamarádovi, který byl poprvé v Brodu, jsem udělal křest ohněm v podobě piva Rebel (které mi on jako pomstu koupil zase o druhé přestávce).

Na začátku druhé třetiny hrál Hradec 5-ti minutovou přesilovku, v které se dokázal gólově prosadit Zdeněk Kubica. V druhé třetině se ale probral i Brod a Hradec už neměl zdaleka takovou převahu, jako v první části utkání. Rebelové si často vytvářeli tlak, který vyústil dokonce ve vyrovnání na 2:2. Naštěstí se asi čtyři minuty před koncem prosadil Vladimír Říha a strhl výsledek na hradeckou stranu, asistenci si připsal M. Valášek, který se již oklepal z ošklivého faulu. Druhá třetina tedy skončila z pohledu Rebelů 2:3.

Třetí třetina byla poměrně vyrovnaná. Až v 52. minutě se prosadil hradecký kapitán, obránce Martin Vágner a Hradec již vedl o dva góly. Brod ale vzápětí vstřelil kontaktní branku a asi tři a půl minuty před koncem dokonce vyrovnal. Čtvrtý gól sice padl po faulu na našeho hráče, ale budiž..

V prodloužení gól nepadl. Na začátku měl sice Brod velkou šanci a ke konci prodloužení zase Hradec, když hrál přesilovku 4 na 3, ale střelecky se nikdo neprosadil. Na řadu tedy přišly nájezdy, které byly velice napínavé a až po asi pěti sériích o naší výhře rozhodl Martin Švagrovský.

Zápas tedy hodnotím pozitivně, v dobrém světle se předvedly všechny letošní posily. Plus byli také fanoušci Brodu, s kterými má Hradec dlouhodobě velice dobré vztahy. Na stadionu sice nebyla ani tisícovka lidí, ale v kotli Brodu se sešlo přibližně 80 lidí a fandili poměrně dobře. Připravili si i choreo na podporu Hradce ve sporu s firmou ABD (viz níže) a i dalších choreo s transparentem plus několik desítek červeno-bílích vlaječek. Z Hradce dorazilo přibližně podobně lidí, jako bylo v kotli Rebelů. V první třetině se fandilo poměrně dobře, ale pak fandění trochu opadlo.
Úvodní zápas s Duklou

12. září 2012 v 20:06 HC Hradec Králové
Od prvního ligového zápasu jistě hradečtí fanoušci čekali více. Trenéři experti ČT a tým také poměrně posílil, i když hlavní přestupová bomba, Michal Mikeska, ještě nehrál. To ale nic neomlouvá. Na zápase jsem z časových důvodů nebyl, ale měl jsem možnost sledovat přenos z Horáckého stadionu. A co jsem viděl, to rozhodně nebyla hra, kterou bych do našich hokejistů chtěl vidět. V prvních dvou třetinách byl na ledě v podstatě pouze jeden tým a to Dukla Jihlava. To vedlo k hrozivému skóre 7:0 po dvou třetinách. Alespoň třetí třetinu Hradec vyhrál :) O první ligový gól Hradce se postaral Jan Berger. Na zápas přišlo 1.496 diváků, což je na první zápas celkem dobrá návštěva.

Příští zápas hraje Hradec s dalším soupeřem z Vysočiny, s Havlíčkovým Brodem. S tím si hradečtí hokejisté jistě budou chtít napravit reputaci. Zápas se měl původně hrát v hradecké malé hale, ale nakonec se odehraje v havlíčkobrodské Kotlině.

Do zápasu by měl již nastoupit Michal Mikeska, největší přestup v rámci první ligy, hned po P. Haluzovi :) Hradec v útoku silně posílil, přišel šikovný Říha, důrazný Švagrovský a dva velice dobří hráči - Petr Haluza a Michal Mikeska. Doufejme, že si v útoku hráči časem zvyknou a bude jim to šlapat, pak by se asi bylo na co dívat. Problémy budou asi v obraně, i když na druhou stranu má Hradec dva kvalitní branáře, tak snad byl první zápas jen varovnání a ne obraz, který budou hradečtí fanoušci letos vídat častěji..

Královští Lvi mají první výhry

1. září 2012 v 16:48 HC Hradec Králové
Hradec v přípravě dlouho nemohl vyhrát. Výkony sice nebyly špatné a často chybělo málo, ale výhra přišla až 28.8 proti silné Olomouci. Tam již Hradec jeden přípravný zápas odehrál a o gól prohrál. Tentokrát se ale štěstí přiklonilo na stranu Královských Lvů, kteří mohli slavit svou první letošní výhru. Výsledek byl fotbalových 0:1 pro HK a o jediný gól zápasu se postaral D. Roupec. Nulu v hradecké brance vychytal J. Čech. Zajímavé utkání to bylo pro P. Haluzu, který v Olomouci minulý rok vyhrál kanadské bodování.

Dva dny poté si Hradec připsal další výhru na ledě druholigového Kolína. S tím má Hradec poměrně dobré vztahy, jak fanouškovsky, tak i na úrovni klubového vedení, protože novým členem v čele kolínského hokeje je dlouholetý hradecký hráč Jiří Kadlec, který se v zápase také představil. Hradec vyhrál poměrně v poklidu 3:1. O své výhře rozhodl Hradec v třetí třetině. Nejdříve se v 45. minutě prosadil obránce L. Chmelíř, minutu na to dal gól Z. Kubica a za další minutu byl stav už 0:3 díky gólu M. Valášek. Kolín ještě necelé dvě minuty před koncem snížil na 3:1, ale vedení si Královští Lvi vzít nenechali a znovu vyhráli. Příští zápas se hraje 4.9. na domácím ledě proti Benátkám. Konečně již doslova na domácím ledě, protože v Hradci se konečně začalo chladit. Prozatím jen v malé hale, ale i to je velký posun.