Srpen 2012

Dvě remízy

24. srpna 2012 v 19:38 HC Hradec Králové
Hradečtí hokejisté se nejdříve představili v Pardubicích proti Šumperku. Po většinu zápasu měli naši Královští Lvi herní převahu, ale v první letošní výhru ji zužitkovat nedokázali. Po první třetině Hradec vedl díky gólu M. Tvrdíka. V průběhu druhé třetiny ale Šumperk obrátil průběžný stav zápasu na 1:2 pro Draky. Dvě minuty před koncem druhé části vyrovnal produktivní obránce L. Chmelíř. V poslední třetině již žádný gól nepadl a Hradec pouze remizoval. V následných nájezdech Šumperk s přehledem vyhrál. Kvůli vytíženosti arény se hrálo až od 20:00, což ve všední den dost lidí odradilo a na stadionu byla pouze asi stovka fanoušků. Velkou část tvořili fanoušci Šumperku, kterých dorazilo asi 25 a celý zápas fandili.

Dva dny na to vyjel Hradec k zápasu do Havlíčkova Brodu. Místní Rebelové zvyšovali v 25. minutě na 2:0. V půlce druhé
třetiny se ale trefil obránce M. Karlíček. Zatím se střelecky daří více obráncům než útočníkům.. :) Po druhé třetině tedy domácí Brod vedl 2:1. V třetí třetině ale Hradec zápas otočil na 2:3. Nejdříve se trefil V. Říha, třetí gól zařídil J. Berger. Brod se ale nezvdal a do konce zápasu se mu podařilo vyrovnat. Hradec si tedy na konto připsal další remízu, na výhru stále marně čeká..

Dobrá zpráva je, že Petr Haluza, který se představil v obou zápasech, je již oficiálně hráč Hradce. Patří mezi nejlepší hráče první ligy a v Hradci již dva roky odehrál, tak snad nebude mít problémy podávat v Hradci dobré výkony.

Tappara rozdrtila Liberec

18. srpna 2012 v 20:03 European Trophy
Dnes se v European Trophy představil pouze jeden český tým. Bílí Tygři z Liberce vyzvali Tapparu Tampere a nedopadlo to dobře. Finský tým zaslouženě vyhrál 7:2. Liberec se držel do půlky zápasu, ale pak začala Tappara využívat přesilové hry a sázet jeden gól za druhým. Na Bílé Tygry se přišlo podívat 2595 diváků. Liberec má tedy ze tří zápasů jedinou výhru, kterou slavil doma proti Fribourgu s Nedvědem v sestavě. Do Finska ale cestoval bez své ikony a vysoce prohrává. Další zápasy ET:

IFK Helsinki - ERC Ingolstadt 3:5, diváci: 1281
Frolunda - ZS Curych Lions 2:0, diváci: 1344
Djurgårdens IF - HC Fribourg 1:0, diváci: 1700
Färjestad BK - EV Zug 1:2, diváci: 1909

Dnešní zápasy European Trophy

17. srpna 2012 v 22:59 European Trophy
European Trophy se dnes rozběhla naplno. Dnešní hrací den nabídl celkem 15 zápasů, v kterých se představilo i šest českých týmů. Svůj první zápas hrály Pardubice. Na finskou Tapparu Tampere ale nestačily a prohrály 4:1. Druhý zápas v ET odehrál Liberec. Ten první vyhrál, dnes ale stejně jako Pardubice podlehl finskému soupeři... na TPS Turku nestačil v poměru 5:2. Reputaci českým týmům napravila Sparta. Ta se také utkala s finským soupeřem, který se brzy dostal do vedení. Další prohru českého týmu ale Sparta nedopustila a vyhrála nad KalPa Kuopio 5:1. Překvapivě vyhrál také Chomutov, který se utkal s finským mistrem. Jyväskylä nestačila na Piráty v nájezdech a prohrála 5:4 sn. České Budějovice se také představily na severu Evropy, pro změnu ale ve Švédsku s týmem Luleå HF. Ta si zápas pohlídala a vyhrála přesvědčivě 5:2. Prohry českých týmů na chladném severu nejsou žádné velké překvapení. Více se ale čekalo od Plzně, která jela do Německa utkat se s mistrem z Berlína. V půlce zápasu už Plzeň prohrávala 6:0. Od debaklu se ale zachránila čtyřmi góly, které upravily konečný stav na 6:4 pro německý celek. O tom, že se německá DEL změnila z ligy plné tuctových kanaďanů na vyspělou evropskou ligu se přesvědčila také Kometa Brno. Ta se utkala s Hamburgem a prohrála vysoko 7:3. Až na Spartu s Chomutovem tedy všechny české týmy prohrály. Kompletní přehled zápasů zde:

16. srpna 2012 v 21:36 HC Hradec Králové
V tradiční české pověsti o Bruncvíkovi sice lev porazil draka, ale ne všechny příběhy mají dobrý konec. Dnes zvítězila saň. Na druhou stranu draci z pověsí mají obvykle sedm hlav, tato jich měla 21 plus náhradníka Štůralu na lavičce :-) Tento alegorický úvod neznamená nic jiného, než další porážku Královských Lvů. Hradec zatím v přípravě nevyhrál žádný zápas, ale snad bude platit pravidlo "těžce na cvičišti, lehce na bojišti". Zápas začal nadějně, již v 3. minutě dal v přesilovce gól Vít Budínský. V půlce zápasu ale dával Brunec (díky němu mě napadl Bruncvík) svůj druhý gól a obrátil zápas na 2:1 pro Šumperk. Ve 34. minutě ale vyrovnal obránce Milan Karlíček a stav byl 2:2. Šumperk se ale v 50. minutě znovu dostal do vedení díky gólu Půhoného a udržel ho až do konce zápasu. Konečný výsledek zápasu tedy je 3:2 a Hradec stále čeká na první výhru. Zatím ale žádná panika nehrozí, minulý rok se také Hradci v přípravě nedařilo a začátek ligy zvládl výborně.
Příští úterý se ale hraje odveda a doma (respektive v Pardubicích) by si jistě fanoušci přáli vidět první výhru.

Dobrá zpráva ale je, že do Hradce na 98 % půjde Petr Haluza, který minulou sezónu vyhrál kanadské bodování v Olomouci. Ten již Hradec zná, hrál zde v sezónách 2006/2007 a 2007/2008. Posilu ještě musí schválit představenstvo klubu, což by ale měla být jen formální záležitost.

Olomouc - Třebíč 2:1 sn

Na závěr ještě novinka z Mladé Boleslavi. Ta představila své nové logo, které se očividně hodně inspirovalo Kladnem.
V logu je znázorněna hlava Lva. Původně měl být Lev i v názvu klubu, ale po přejmenování Hradce na Královské Lvy tato možnost padla, protože by Lvů bylo už opravdu příliš. Mě osobně se nové logo Mladé Boleslavi příliš nelíbí. Třeba oproti tomu hradeckému, kde je znázorněn dravý lev, tento vypadá spíše jako Japonec s rozsuchanými vlasy. A negativní hodnocení převládá i mezi boleslavskými fanoušky.
Bruslařský klub Mladá Boleslav má nové logo

HC Hradec Králové - BK Mladá Boleslav

14. srpna 2012 v 20:59 HC Hradec Králové
Dnes se Hradec v pardubickém azylu utkal s Mladou Boleslaví. Ta byla v posledních několika letech pravidelným účastníkem baráže, ale vždy se dokázala udržet. Až letos ji zdolal Chomutov a Boleslav spadla k nám do "pralesa". Dost dobrých hráčů ale udržela (Výborný, Vrbata,..) a má i zajímavé posily. Třeba Martina Koudelku, který strávil v dresu Hradce celých 7 sezón a tu poslední dokonce nosil kapitánské "C".

Celý den jsme pracovali na opravě domu - kopali, vozili, házeli,... navíc bylo celkem vedro, takže vstoupení na chladnou tribunu bylo velice příjemné ochlazení. Brzy ale přišla velice nepříjemná ledová sprcha, když dala Boleslav v prvních pěti minutách tři góly. Dva z nich dal Vrbata, druhý gól vstřelil Jiránek. Nezvládnutí začátku byla ale škoda, protože pak se hra vyrovnala a po zbytek zápasu byl Hradec rovnocenný soupeř. Měl poměrně dost šancí, nastřelil i tyčku. To jsem si hned vzpomněl na neschopnost hradeckých fotbalistů předevčírem. Gólu se fanoušci dočkali až v 54. minutě od obránce Lukáše Chmelíře. Na vyrovnání už ale bylo pozdě, přesto si naši ke konci zápasu vytvořili několik slibných šancí, ale na výsledku 1:3 pro Boleslav se nic nezměnilo.

Zápas byl také poměrně vyostřený, což v přípravě nebývá úplně zvykem. Pravidelně byly strkanice před brankáři, dokonce proběhla i jedna nesmělá bitka... zklamáním pro mě byla absence Martina Koudelky. V Hradci to byl můj nejoblíbenější hráč a rozhodně mu budu přát i nadále. Naši Královští Lvi jsou zatím stále bez výhry, to se doufám změní tento čtvrtek, kdy se ukážeme na ledě Šumperku.

Petr Nedvěd zůstává u Bílých Tygrů

13. srpna 2012 v 18:25 Aktuálně z hokeje
Liberečtí fanoušci si mohou oddychnout, Petr Nedvěd zůstává věrný Bílým Tygrům a podepsal u nich roční smlouvu. V Liberci má Nedvěd pevné místo a předvádí skvělé výkony. Minulý rok dokonce vyhrál bodování extraligy, což ho vyneslo až na MS ve Švédsku, kde se rozhodně neztratil. Proto o něj projevily zájem týmy z KHL. Například Lev Praha či dokonce Omsk, ale Nedvěd nechtěl čekat a rozhodl se zůstat ve známém prostředí. Navíc se již brzy stane spoluvlastníkem klubu jako poměrně hodně jiných hráčů (Jágr, Straka, Vrbata, Dopita,..).

FC Hradec Králové - FC Vysočina Jihlava

12. srpna 2012 v 23:06
Dnes jsem se zajel naživo podívat, jak to jde našim hradeckým fotbalistům. Hráli jsme proti nováčkovi z Jihlavy, který by měl patřit mezi porazitelné soupeře. Přišel jsem asi o sedm minut pozdě, takže jsem neviděl první gól, který vstřelil jihlavský Tecl. Se vší sportovní úctou k Jihlavě, Hradec byl po celý první poločas daleko lepší a kombinačně hrál velice dobře. Obrovský problém našich hráčů byla ale koncovka, kdy z pár metrů před bránou napálili míč skoro až na paneláky za stadionem. Vyrovnávací gól dal v 29. minutě Šisler, kdy dorazil míč do prázdné brány. Výsledkem 1:1 skončil i celý zápas. Nutno dodat, že Hradec měl po celý zápas převahu, ke konci prvního poločasu nastřelil tyčku a asi 4x se půlka stadionu zaklonila, když Hradec minul branku z velice dobré pozice. Nedá se ale nic dělat a oba týmy se mohou radovat z bodu :)

Bylo pěkné počasí, ale příliš diváků nepřišlo. Ohlášená návštěva byla 3.650 diváků. V kotli bylo několik stovek lidí a fandilo se dobře, často se přidávalo i hodně lidí z hlavní tribuny. Z Jihlavy dorazilo odhadem 70 - 80 fanoušků. Ti měli velkou sektorovou vlajku, mávací vlajekčky a balónky. Fanděním o sobě dávali vědět jen občas. Celkově jsem tedy spokojen, bylo pěkné počasí a fotbal jsem si užil, i když za výkon jsme si zasloužili výhru :) Dole je pár fotek ze zápasu:

Choreo hradeckých fanoušků

Fanoušci Vysočiny Jihlava

Ingolstadt vs Curych, opět nájezdy

12. srpna 2012 v 22:26 European Trophy
Zápas mezi celky ERC Ingolstadt a ZS Curych Lions byl v pořadí třetí zápas European Trophy a opět se o vítězi rozhodlo až v samostatných nájezdech. Pro české ani slovenské fanoušky to nebyl příliš zajímavý zápas, takže se nebudu moc rozepisovat. Zápas skončil 3:3 a jak to letos v ET bývá zvykem, šlo se do nájezdů, kde byli lepší Lvi z Curychu. Ingolstadt není moc velké město a nemá tolik fanoušků jako jiné německé kluby, přesto přišla pěkná návštěva - 3.036 diváků.

Bratislava znovu uspěla v nájezdech

10. srpna 2012 v 20:46 European Trophy
Dnes se odehrál další zápas European Trophy. Tentokrát se střetly dvě blízká města, i když každé z jiné země - Bratislava ve své nové aréně přivítala Vídeň. V první třetině byla Bratislava výrazně lepší, což zužitkovala až 55 vteřin před koncem trefou Mário Bližňáka. Hned na začátku druhé třetiny ale Videň vyrovnala. Slovan se asi nestihl dostat do hry a obránce Jamie Frazer dal gól na 1:1. Tímto stavem skončila základní hrací doba i prodloužení a zápas šel do najezdů. V nich vynikali brankáři a až při třetím nákezdu padl gól z hole Michala Vondrky a Slovan slavil další letošní výhru a dva body do tabulky European Trophy. Na zápas přišlo v páteční večer 6.097 diváků.

ČEZ Stadion

10. srpna 2012 v 15:40 HC Hradec Králové
ČEZ Stadion je oficiální název našeho stadionu v Hradci Králové. Byl postaven již v roce 1957, ale zastřešení se dočkal až roku 1969. Leží v těsné blízkosti historického jádra a sousedí s Jiráskovými sady, které se nachází na soutoku Labe a Orlice. Leží tedy v nádherné lokalitě. Od roku 2007 prochází stadion rozsáhlou rekonstrukcí, která měla za cíl udělat ze stadionu moderní multifunkční arénu. V plánu byla multifunkční kostka, rozvoj hotelu vedle stadionu nebo restaurace s výhledem na led. Místo toho ale není žádná restaurace a bohužel ani výhled na led, protože žádný není. O této politické tahanici jistě už víte, tak ji sem nebudu tahat (přeci nebudu někam tahat tahanici :-), no nic...). Pravda je, že se stihlo udělat alespoň nové opláštění stadionu, nové sedačky,.. naneštěsí je rekonstrukce udělaná špatně a má mnoho chyb a nedodělků. Oficiálně je kapacita stadionu je 7700 lidí, z toho 3.500 sedaček a do sektrou na stání se vejde 4.200 fanoušků. V posledních letech byl stadion nejvíce narvaný v sezóně 2005 - 2006, kdy na play-off s Jihlavou dorazilo 7.528 diváků. Nejvíce lidí přišlo, když Hradec v 90. letech bojoval o extraligu (prý až 9.000 diváků). Osobně bych ale řekl, že dnes bude již kapacita o něco nižší, protože i při návštěvách kolem pěti tisíc je dost narváno a těžko říct, kam by se vešly další tisíce lidí. Ale třeba by to šlo, člověk je prý vysoce adaptabilní druh.. :-)

V Hradci je i druhá hala, která byla postavena v roce 1980 u příležitosti pořádáná ME U18. Zastřešena ale byla až v roce 2002, kdy byl Hradec společně s Pardubicemi hostitelské město MS Juniorů. Její kapacita je 500 diváků

Zde je několik fotek našeho stadionu. Má sice pár chyb na kráse, přesto jsem o něm jako správný patriot napsal dostatenčně hrdě znějící slohovku na češtině :)

Pohled zvenku

A teď zevnitř

Ze zápasu Hradec vs Vrchlabí, kdy bylo na stadionu asi pět a půl tisíce a bylo pořádně narváno

Pár fotek fanoušků, když ještě chodili lidi na hokej...

Těsná prohra v Olomouci

9. srpna 2012 v 23:31 HC Hradec Králové
Dnes vyjel Hradec do Olomouce ke svému třetímu přípravnému zápasu. Zatím má na kontě prohru v Benátkách a remízu s Jihlavou. První letošní výhry se nedočkal ani v Olomouci. S tamní Morou prohrál 5:4. Hodně prostoru dostali mladí hráči. V první třetině padla na obou stranách jedna branka. Jako první se prosadila Olomouc a vyrovnat dokázal Zdeněk Kubica. Druhou část vyhrála Mora 3:1, kdy jediný gól Hradce vstřelil Šimon Macháň. V 55. minutě zvýšil olomoucký Kucharczyk na 5:2 a utkání se zdálo u konce. Hradec ale skoro zopakoval vyrovnání s Duklou, protože se do konce třetiny ještě stihl prosadit Jan Berger a Vladislav Kubeš. Hradec tedy nakonec v olomoucké plechárně prohrál 5:4. V brance Hradce se představil mladý brankář Mahdal. Na stadion v Olmouci si našlo cestu 341 fanoušků, což je poměrně dobré číslo. Asi si fanoušci užívají hokeje bez strachu o omrzliny, jak tomu bývá v zimních měsících :-)

Příští zápas hrajeme příští úterý s Boleslaví. Proti Hradci se tak v dresu Mladé Boleslavi postaví Martin Koudelka, který v Hradci strávil mnoho let a minulý rok byl i kapitánem. Bude se hrát opět v Pardubicích. Okresní soud dnes měl konečně rozhodnout, ale nerozhodl a případ předal do Brna, takže se spor a soudní tahanice prodlužují. Není tedy vůbec jisté, jestli bude led do začátku ligy. A-tým má poměrně dobré podmínky, může trénovat i hrát v nedalekých Pardubicích. Mládežnické kategorie ale trénují v Nymburce, což je problém především časově pro rodiče... doufejme, že se spor co nejdříve vyřeší alespoň do té fáze, že bude v Hradci na zimním stadionu led. Klub v této kauze slouží jako rukojmí a nejvíce trpí mladí hokejisté a jejich rodiče...

Remíza s Duklou

7. srpna 2012 v 20:38 HC Hradec Králové
Dnes sehrál Hradec svůj první "domácí" přípravný zápas. Přesto, že byl veden Hradec jako domácí tým, hrálo se v nedalekých Pardubicích. Královské Lvy přijelo podpořit několik stovek fanoušků a i Dukla Jihlava měla v hledišti své příznivce.

V první třetině gól nepadl, lehkou herní převahu měla Jihlava. Hradec ale měl největší šanci, když Luděk Brož nastřelil tyč.
V druhé třetině se ale Dukla dostala do dvoubrankového vedení. Oba góly vstřelil hráč Martin Vysloužil. Na třetí třetinu přišli hradečtí hokejisté pozdě a byli potrestáni dvouminutovým trestem. Ten ale Hradec ubránil a pak se mu dokonce naskytla možnost hrát přesilovou hru. V té ale ujel Adam Pometlo a s přispěním hradeckého brankáře vstřelil gól na 3:0.

Hradec ale sympaticky nic nezabalil a po zbytek třetiny byl výrazně lepším týmem. Z tlaku a spršky střel, kterými zasypával branku Jihlavy dokázal vyrovnat na 3:3 po gólech Honzy Bergera, Michala Tvrdíka a Davida Švagrovského. Góly si asi hráči předem přichystali, protože podle čísel na dresech dal první gól hráč číslo 13, druhou branku hráč s 12-kou na zádech a vyrovnávací gól hráč s číselm 11 :-)

Poté následovaly pro přípravu typické nájezdy, v kterých vyhrála Jihlava. O její výhře rozhodl šikovný Filip Matějka.

Tento zápas tedy přinesl dvě třetiny, kde se Hradec spíše hledal a třetí třetinu, kdy sympaticky stáhl velký náskok soupeře. Ve velice dobrém světle se předvedl hradecký mladý útočník Honza Berger, který byl podle mě nejlepší hradecký hráč tohoto zápasu. Dvůj důraz získaný v zámoří předváděl také David Švagrovský. Neztratil se ani Daniel Filip, syn hradecko-jilhavského Martina Filipa.

Oficiální počet diváků jsem zatím nikde nenašel, ale velice přibližným odhadem bylo v ČEZ Aréně několik stovek fanoušků, přibližně kolem tří až čtyř stovek.

Příprava Slovanu Bratislava

6. srpna 2012 v 16:18 Aktuálně z hokeje
Velice dobře zatím vypadá tým Slovanu Bratislava. V prvním přípravném zápase porazil Slovan bohatý Petrohrad 2:1, poté venku porazil na nájezdy Chomutov a naposled na domácím ledě porazil Spartak Moskva v poměru 3:1. Jedná si sice pouze o přípravu, ale je jasné, že Slovan bude patřit k těm lepším týmům a to nejen na ledě, ale také v hledišti. Fanoušci sice dostali od vedení KHL poměrně přísné pokyny, co se fandění týče a někteří lidé očekávali, že kvůli tomu opadne zájem a utrpí atmosféra, ale naštěstí se tak nestalo. Na obou zápasech panovala výtečná atmosféra a zápas se Spartakem byl téměř vyprodaný. Na SKA Petrohrad přišlo 7.603 fanoušků a na Spartak dokonce 8.765 fanoušků. Dá se tedy očekávat, že na KHL bude pravidelně vyprodáno.

To ale pravděpodobně nebude v Tesla Aréně na zápasech Lva, který je narozdíl od Slovanu naprosto nový tým. Hokej v Praze má už tak velkou konkurenci ve spoustě jiných aktivit a Lev navíc konkurenci v tradičních pražských týmech Spartě a Slávii. Pokud bude mít Lev vyšší průměrnou návštěvnost než šest tisíc, bude se to asi brát jako úspěch. O bouřícím stadionu a našlapaném kotli se asi dá pochybovat... :-)

Fotka zaplněné arény při zápase Slovan - Spartak

Slovan arena

Evropské arény - 2. díl

5. srpna 2012 v 14:42 Zajímavosti o hokeji
Sport Arena Budapest je největší a nejmodernější hokejová aréna v Maďarsku. Hostila dokonce i MS, i když pouze Divizi. Stejně tak tomu bude letos, kdy bude Maďarsko pořádat MS Divize A a určitě bude chtít před skvělými domácími fanoušky postoupit do elitní skupiny. Aréna byla postavena v roce 2003 a má kapacitu 12.500 diváků.

Další nová a pěkná aréna je v hlavním měste Slovinska, v Lublani. Nese název Arena Stožice a minulý rok se v ní hrála Divize MS, kde domácí Slovinsko za velké podpory fanoušků postoupilo do elitní skupiny. Aréna byla otevřena roku 2009 a vejde se do ní 10.000 fanoušků.

Dnešní seriál zakončíme Lanxess Arénou z Kolína nad Rýnem. Je to největší hokejová aréna v Evropě, která pojme až 18.500 diváků. Domácí zápasy v ní hraje Koln Haie (Kolínští Žraloci), který hraje nejvyšší německou ligu. Byla otevřena v roce 1998 a v roce 2010 hostila MS v hokeji, kde domácí Německo získalo 4. místo.

Evropské arény - 1. díl

3. srpna 2012 v 19:02 Zajímavosti o hokeji
Článek o velkých nebo nových hokejových stadionech v Evropě a stadionech, které se chystají v blízké budoucnosti postavit.

Začneme vídeňskou Albert-Schultz-Halle. Ta byla postavena pro tým tým Vienna Capitals hrající EBEL v roce 1995 a v roce 2010 prošla velkou rekonstrukcí. Celková kapacita haly je 7.000 diváků a kromě celku z EBEL ji využívá dalších pět týmů.

Novou arénu z roku 2011 má také dánský Vojens. Stadion nese název Vojens Arena a má kapacitu pět tisíc diváků a městečko Vojens ani ne osm tisíc obyvatel, takže aréna bývá obvykle zaplněna přibližně z poloviny.

Další stadion, který si představíme, je německá Helios Arena. Ta leží v městě Villingen-Schwenningen, které je velké asi jako Pardubice. Místní tým hraje druhou ligu a návštěvy se pohybují kolem tří a půl tisíce. Klub má ale velice dobré fanoušky, za které by se nemusel stydět lecjaký extraligový tým. Aréna byla otevřena v roce 2009 a pojme maximálně 6.214 fanoušků.

Na úvod porážka

3. srpna 2012 v 18:28 HC Hradec Králové
Včera odehrál Hradec svůj první přípravný zápas. Pod novým názvem Královští lvi se představil na ledě Benátek nad Jizerou. Ty byly na ledě o týden dříve a zápas odehrály lépe. Konečný výsledek byl 4:2 pro domácí tým. Hradeckou bránu po celý zápas strážil Filip Luňák. První gól dal hradecký odchovanec Jakub Luštinec, který hrál minulý rok v Trutnově. Druhý gól vstřelil Vít Budínský. Na zápas přišlo 103 diváků.