Květen 2012

Rozhovor s kapitánem Brazílie

26. května 2012 v 13:46 Aktuálně z hokeje
Našel jsem rozhovor s kapitánem Brazílie Ge Cardosem, který proběhl během turnaje mezi městy Sao Paulo a Rio de Janeiro. Tady jsou hlavní body, ke kterým se vyjádřil:

Challenge RioxSP: Je to v podstatě hra mezi Sao Paulem a Rio de Janeirem. Hraje se v dubnu v Sao Paulu a v červenci v Riu, kde je jediné kryté kluziště v Brazílii. V každém městě se odehrají dva zápasy. Letos vyhrál oba dva zápasy v Riu domácí tým, nejdříve 10:6 a poté Rio vyhrálo těsně 3:2. Vždy jsou tyto zápasy velká legrace a zábava, doufám že stejně tak to bude u nás v Sao Paulu. Video ze zápasů často dáváme na youtube.com. V Sao Paulu se očekává návštěva 5.000 lidí a zápas budou vysílat dvě televize, bude to velká událost pro brazilský hokej. Do budoucna se chystají i další akce.

Situace hokeje v Brazílii: Hokej je v Brazílii na vzestupu. Máme více než 100 týmů in-line hokeje, kde je samozřejmě daleko jednodušší sehnat hřiště. Hokej se ale globalizuje, NHL a MS sleduje stále více lidí a ve světě získává stále větší popularitu. Snad brzy přibudou další ledové plochy i v Brazílii. V mé hokejové škole je 20 dětí ve věku od pěti do deseti let. Trénujeme každou sobotu. Hokej v Brazílii roste a můžu říct, že to je dobrá firma. Chystá se i národní liga, snad se nám to povede.

Budoucnost hokeje v Brazílii: Nejistá, ale s obrovským potenciálem. Celosvětově je hokej na obrosvkém vzestupu, i tady v Brazílii se vysílalo mistrovství světa. Máme spoustu hráčů in-line hokeje. Je to otázka shánění pěnez a stavění ledových ploch, aby se tady hokej dostal výš.






Ďáblové jsou ve finále!

26. května 2012 v 9:41 Aktuálně z hokeje
Čekající Los Angeles se dočkalo svého soupeře ve finále SC. Budou jím ďáblové z New Jersey, kteří doma porazili Rangers 3:2 v prodloužení. Větší sympatie mám k New Jersey, hrají tam tři Češi, hlavně Eliáš. Ale favorit je pro mě Los Angeles. Oproti základní části to je úplně jiný tým, brankář Quick chytá parádně a to povzbuzuje celý tým. Navíc Los Angeles žije hokejem a diváci poženou hokejisty dopředu. Podobně to ale bude i v NJ, takže se máme na co těšit.

Hokej a jeho popularita

25. května 2012 v 19:06 Zajímavosti o hokeji
V souvislosti s letošním MS se na diskuzích hodně psalo o hokeji a jeho popularitě. Velká část lidí se směje hokejovým fanouškům, že Česku fandí ve sportu, který stejně nikoho nezajímá. Celkově v Česku převládá názor, že hokej je oproti jiným kolektivním hrám velice malý sport.

S tímhle přístupem by se ale směl sledovan snad jen fotbal. Každý jiný kolektivní sport má stejně jako hokej oblasti, kde se sleduje. Co se týče halových sportů jako basketbal, házená, volejbal, florbal,... tak z nich má hokej nejvyšší popularitu. Navíc celosvětově je oblíbenější než třeba baseball nebo americký fotbal, ale Američani to vůbec neřeší, pro ně je hlavní, že to zajímá je. Stejně tak to je třeba pro mě s hokejem, je mi jedno že fotbal nebo ragby je oblíbenější, mě nejvíce baví hokej.

Navíc tvrzení, že hokej nikoho kromě Čechů nezajímá, je hodně směšné. V Kanadě to je náboženství, které snad kromě fotbalu a Brazílie nemá v sportovním světě obdoby. V USA patří mezi národní sporty, v návštěvnosti letos přeskočil basket, navíc baseball má asi o deset tisíc lidí vyšší průměr, ale skoro žádný stadion není pravidelně vyprodaný. To v NHL je daleko větší zájem, než který může kapacita arén pokrýt a většina stadionů NHL je na každý zápas vyprodaná. V Skandinávii je hokej také velice oblíbený, tradiční země jako Finsko a Švédsko jsou jasné, ale i v Norsku a Dánsku roste popularita hokeje. Hokej je také velice oblíbený v tradičních hokejových zemích jako je Rusko, Česko, Bělorusko, Lotyšsko, Slovensko a Švýcarsko. Oblíbený je také v Německu, Rakousku, Maďarsku a i v mnoha zemích na Balkáně (Chorvatsko, Slovinsko,..). Navíc dnes už se hraje na všech kontinentech, poměrně populární je i v zemích jako Japonsko nebo Nový Zéland. Velké pokroky dělá také Korea nebo Spojené arabské emiráty. Navíc v těhle nových zemích je hokej chvíli, vzhledem k své finanční náročnosti a globálnímu omezení je oproti jiným sportům ve velké nevýhodě, přesto se mu celkem daří.

Na závěr bych chtěl říct, že spory o to, jaký sport je populárnější jsou jedno. Hlavní je, jaký sport člověka baví, jsou fanatici, kteří stejně tak sledují daleko menší sporty, Američani sledují svůj baseball a americký fotbal a že to zajímá jenom je vůbec neřeší. Navíc hokej není zdaleka tak malý sport, jak se všude (v Česku) říká. V Evropě jsou na klubové úrovni stále lepší návštěvy, NHL získává v zámoří stále větší kredit, MS se vysílá téměr po celém světě a rok od roku jeho sledovanost prudce roste, ve velké většině zemí je hokej nový a na vzestupu, takže je zcestné o něm mluvit jako o bezvýznamném sportu, který ani nestojí za sledování. Pro zajímavost jsem sem dal pár statistik:

Top 5 lig v celkové návštěvnosti

1) MLB - USA, baseball. Celková návštěva 73.451.522 diváků.
2) NPB - Japonsko, baseball. Celková návštěva 21.679.596 diváků.
3) NBA - USA, basketbal. Celková návštěvat 21.302.573 diváků.
4) NHL - USA, lední hokej. Celková návštěva 20.928.036 diváků.
5) NFL - USA/Kanada, americký fotbal. Celková návštěva 17.252.949 diváků.

Top 10 průměrných návštěvností sportů v zastřešených arénách

1) NHL - USA/Kanada, hokej, průměrně 17.455 diváků
2) NBA - USA/Kanada, basket, průměrně 17.233 diváků
3) NLL - USA/Kanada, lakros, průměrně 10.018 diváků
4) AFL - USA, fotbal v aréně, průměrně 8.241 diváků*
5) WNBA - USA, ženský basket, průměrně 7.834 diváků
6) ACB - Španělsko, basket, průměrně 7.189 diávků
7) PBA - Filipíny, basket, průměrně 6.647 diváků
8) NLA - Švýcarsko, hokej, průměrně 6.579 diváků
9) Elitserien - Švédsko, hokej, průměrně 6.385 diváků
10) DEL - Německo, hokej, průměrně 6.050 diváků

* nevím přesný překlad sportu, ale je to americký fotbal na daleko menším hřišti hraný v zastřešené aréně


Sledovanost finále MS

24. května 2012 v 22:01 Aktuálně z hokeje
Nyní se podíváme, jaká byla sledovanost finále MS v Rusku a na Slovensku. V Rusku byla velice dobrá, zápas sledovalo 26 mil. fanoušků. Mimochodem, fotbal s nejvyšší sledovaností v Rusku sledovalo 18 mil. fanoušků. Na Slovensku byl zájem stejně tak dobrý. Na zápas se dívalo 1,8 mil. diváků, což je vůbec nejvíce ze všech sportovních přenosů a druhý nejsledovanější pořad na Slovensku všech dob. Z tohoto pohledu tedy dopadlo finále výborně.

Dornbirn chce do EBEL

24. května 2012 v 21:58 Aktuálně z hokeje
Jesenice ligu opouští, ale díru po ní chce zalepit tým EC Dornbirn z Rakouska. Zájem mají velký, slibují přilákání mnoha sponzorů a zajištění lepší politické situace EBEL ligy. Navíc mají i poměrně nový stadion z roku 2002 pro 4.200 diváků. Před rokem měli průměrnou návštěvu 2.612 diváků, což je na druhou rakouskou ligu velmi dobré. Můj tip je, že Dornbirn se do EBEL ligy dostane - uvolnilo se místo po Jesenici, mají dobrý stadion i zájem diváků a navíc z tého oblasti v EBEL žádný tým není (Dornbirn je úplně na západě Rakouska, má asi 50 tisíc obyvatel).

Jesenice opouští EBEL

24. května 2012 v 21:48 Aktuálně z hokeje
Acronia Jesenice je jeden z nejslavnějších slovinských týmů a zároveň první tým, který není z Rakouska a hrál EBEL. Nyní má ale finanční potíže a příští rok se ligy nezúčastní. Plánuje se, že do EBEL ligy se vrátí za rok, maximálně za dva. Slovinsko má tedy v EBEL už pouze Olympii Lublaň. Doteď mělo Slovinsko dva kluby a tím pádem to byla v pořadí druhá země, která měla v EBEL nejvíc týmů. Česko, Chorvatsko a Maďarsko pouze jeden. Nyní má tedy Rakousko v lize 6 týmů, ostatní země pouze po jednom.

HC Tábor

23. května 2012 v 22:01 Hokejoví fanoušci
Tábor se sice obvykle pohybuje v 2. lize nebo dokonce ještě níže, ale atmosféra tam je přesto dobrá. Nechybí transparenty a někdy i chreografie přes celý stadion. Stadion má kapacitu 3.900 míst a všechna jsou k sezení.



Miniatura Miniatura











Draci Šumperk

23. května 2012 v 21:54 Hokejoví fanoušci
Další český klub, který má velice dobré fanoušky, je Šumperk. Není to velké město, má asi 30.000 obyvatel, ale atmosféra na hokeji tam je velice dobrá. Stadion, kde hraje Šumperk své domácí zápasy, má kapacitu 4.000 diváků, z čehož pouze dvě stovky sedaček. Možná i to přispívá k dobré atmosféře.

» další foto: Úvodní bully zápasu

» další foto: Karel Plášek čaruje před Kašíkovou svatyní.


» další foto: Domácí hokejisté si vychutnávají bouřlivou atmosféru a děkují fanouškům za šestý motor

» další foto: Brunec u ledu

M. Granlund do Minnesoty

23. května 2012 v 17:04 Aktuálně z hokeje
Mikael Granlund, mladá finská hvězda, jde do NHL. V Evropě se proslavil hlavně svým florbalovým gólem na MS v Bratislavě a také dobrými výkony v IFK Helsinki. Je to rychlý a velice šikovný hokejista, NHL o něj měla zájem už minulý rok. Mikael chtěl ale nejdříve dostudovat, splnit povinný vojenský výcvik a ještě si zahrát ve Finsku. Z tohoto pohledu pro něj dopadlo vše dobře - úspěšně dostudoval, vojnu už má za sebou a s Helsinkami vyhrál titul. Nyní se upsal na 3 roky Minnesotě. Bude zajímavé sledovat, jak si mladý šikovný hokejista poradí s brankáři NHL. Určitě o něm a o jeho tricích bude slyšet.

Dukla Trenčín

23. května 2012 v 16:56 Hokejoví fanoušci
Trenčín je 60-ti tisícové město, které leží jen pár kilometrů od českých hranic. Hokej tam má velkou tradici a vychoval kupu dobrých hokejistů. V poslední době ale probíhají sporty s městem o stadion a klub má navíc finanční potíže. Domácí stadion je z roku 1960 a už je ve velice špatném stavu, kapacita je 6.150 diváků. V posledních 10 letech chodí v Trenčíně na hokej tři až čtyři tisíce lidí, v roce 2004, kdy Trenčín vyhrál titul, byl průměr dokonce 5.200 fanoušků na zápas.



Sem3: Dukla - Slovan 2:6 - 2


Sem3: Dukla - Slovan 2:6 - 16




Kings jsou ve finále!

23. května 2012 v 7:09 Aktuálně z hokeje
Před pár hodinami postoupilo Los Angeles do finále SC. Cesta do něj byla zatím pro Kings velice lehká. Nejdříve vyřadili silný Vancouver 4:1, poté St. Louis 4:0 a teď Phoenix 4:1. Zájem o hokej se tím ještě výrazně zvedl. V posledních letech měli Kings vždy vyprodáno, letos na play-off je samozřejmě také vyprodáno, ale zájem o lístky je daleko větší. Na hokej chodí i velké filmové hvězdy. Hokej se dosává v LA na první příčky v popularitě.

S kým se potká ve finále ještě není vůbec jisté. New York Rangers a New Jersey Devils spolu hrají vyrovnaně 2:2 na zápasy, ale favoritem jsou Rangers. Finále Los Angeles a New York by bylo pro NHL určitě nejlepší. Sledovanost by byla obrovská a byla by to dobrá reklama pro hokej v Americe.

Venkovní zápasy v Evropě

22. května 2012 v 19:58 Zajímavosti o hokeji
I v Evropě se chytly venkovní zápasy. Hlavně ve Švédsku jsou velice populární, ale uskutečnily se už i v Česku, Finsku, Rakousku, Švýcarsku,..atd. Obvykle se konají na fotbalových stadionech. V Česku se konal v Pardubicích na stadionu, kde se jezdí plochá dráha (motorky). Přišlo na něj 17.140 diváků. Rekord je úvodní zápas MS v Německu, který se hrál na stadionu týmu Schalke 04, kam přišlo 77.803 fanoušků. Venkovním zápasem se zahájí i MS v roce 2013 konané ve Švédsku a Finsku. Bude se hrát na fotbalovém stadionu, který bude v té době nově otevřen, kapacita bude asi 30.000 diváků. Tady jsou fotky z venkovních zápasů v Evropě:

















Winter Classic

22. května 2012 v 19:19 Zajímavosti o hokeji
Hokej začínal na přírodních rybnících a zamrzlých řekách. Tam se zčásti začal vracet v 21. století. Samozřejmě ne na rybník, ale začala nová hokejová móda - zápasy pod otevřeným nebem. Průkopníkem v tomto je Amerika, ale ujalo se to i v evropských ligách i na MS. Dá se čekat, že podobných zápasů bude přibývat a tradice zápasů Winter Classic, konaných v NHL na přelomu roku, bude pokračovat. Má to výhodu hlavně v tom, že se na fotbalové stadiony vejde více diváků, takže hlavně v NHL se na hokej dostanou lidé, kteří by se tam jinak nedostali. Navíc Winter Classic má obrovskou sledovanost v TV. Trochu překvapivé je to, že rekord v USA drží zápas univerzitní ligy v Michiganu, kam přišlo 113.411 diváků (poslední dva obrázky). Samozřejmě na tyto zápasy je vždy beznadějně vyprodáno. Tady je pár fotek z Amerických zápasů pod otevřeným nebem:

File:NHL Winter Classic.jpg















MS: Sníží se počet účastníků?

22. května 2012 v 18:07 Aktuálně z hokeje
V souvislosti s nízkými návštěvami na MS uvažuje IIHF o snížení počtu týmů, které se budou mistrovství světa účastnit. Je to hlavně kvůli velké porci zápasů, které se ve skupině hrají. Navíc zápasy mezi horšími týmy moc lákavé nejsou. Proto by se podle R. Fasela měl snížit počet účastníků z 16 na 14. To ale samozřejmě nebude lehké, systém je schválen až do roku 2016 a navíc musí toto rozhodnutí schválit kongres.

Co se týče mého názoru, tak ten je odlišný. Vzhledem k tomu, jak se hokej vyrovnává, tak bych počet týmů zachoval (nebo dokonce 2 až 4 státy přidal), ale změnil bych systém turnaje. Letos rozhodně skupiny po osmi týmech nebyly moc atraktivní. Třeba v Bratislavě chodilo na zápasy o udržení přibližně 9.000 diváků, takže v tom bych problém neviděl. Na příklad by mohly být čtyři skupiny po 4 týmech, do play-off by šly dva týmy. Nebo čtyři skupiny po 5 týmech v případě rozšíření. Navíc v hokejových zemích by se mohla dát každá skupina do jiného města, ve Švédsku Stockholm, Malmo, Goteborg a Likoping, v Česku Praha, Pardubice, Brno, Ostrava atd. Kdyby byl ve Švédsku lepší systém, alespoň nějáká propagace a lístky, které jsou v ceně, kterou si mohou fanoušci dovolit, tak by určitě nechodily tři tisíce lidí. V Bratislavě byla plná aréna i na zápasech horších týmů a stejně tak bylo skoro vždy plno na skupinu o udržení. Takže ve Švédsku byl problém asi v něčem jiném, než v počtu států...

Pár fotek z Portorika :-)

21. května 2012 v 20:59 Zajímavosti o hokeji
Přesto že Portoriko nepatří do IIHF, hokej se tam hraje. Dokonce mají i vlastní hokejovou federaci, která má moc pěkné stránky. Dá se tedy čekat, že Portoriko brzy vstoupí do IIHF. Tady je pár exotických fotek z Portorika!






Austrálie

21. května 2012 v 20:13 Profily států
Počet hokejistů: 3.188
muži: 1.752
junioři: 1.121
ženy: 315
stadiony: 21
počet obyvatel: 22.000.000

Arménie

21. května 2012 v 20:11 Profily států
Počet hokejistů: 578
muži: 381
junioři: 197
ženy: 0
stadiony: 5
počet obyvatel: 3.000.000

Argentina

21. května 2012 v 20:03 Profily států
Počet hokejistů: 966
muži: 690
junioři: 130
ženy: 146
stadiony: 1
počet obyvatel: 41.800.000

Andorra

21. května 2012 v 19:54 Profily států
Počet hokejistů: 56
muži: 23
junioři: 24
ženy: 9
stadiony: 1
počet obyvatel: 85.000

Doněck má první posily

21. května 2012 v 19:28 Aktuálně z hokeje
Donbass Doněck, který letos vstoupil do KHL, má první výrazné posily. Tou první je brankář Erik Ersberg, který dokonce odchytal dvě sezóny za LA Kings. V posledních letech byl jednička v Ufě. Dá se tedy čekat, že to je jasná jednička i v Doněcku. Druhou posilou je finský útočník Petteri Wirtanen, který v posledních letech hrál za IFK Helsinki. Na statistiky obou hráčů se můžete podívat tady:

Erik Ersberg: http://eurohockey.com/player/31109-erik-ersberg.htm
Petteri Wirtanen: http://eurohockey.com/player/45661-petteri-wirtanen.html