Pokračování expanze KHL

14. května 2012 v 21:38 |  Aktuálně z hokeje
Mezinárodní KHL, kde hrají vedle ruských týmů i kluby z Běloruska (Minsk), Kazachstánu (Astana), Lotyšska (Riga) a Slovenska (dříve Poprad), bude mít nové účastníky. Nejzajímavější pro české fanoušky je vstup tuzemského týmu - Lev Poprad se podle očekávání stěhuje do Prahy. Vše nasvědčuje tomu, že vstupu klubu do KHL nebude nic bránit. Tým by hrál své zápasy pravděpodobně v o2 aréně, ale obejvily se spekulace o problémech a neshodách a je možné, že by Lev hrál v hale Sparty.

Další posila je návrat Lokomotivu Jaroslavle. Všichni si určitě vzpomenou na tu chvíli, kdy se dozvěděli o tragédii, která tento tým postihla. Já osobně jsem zrovna sledoval jiný zápas KHL, který byl přerušen a na led vstoupil prezident KHL. Sice k publiku mluvil rusky, ale už jen podle tónů a záběrů do publika bylo jasné, že se stalo něco velice vážného. A přece jenom rusky je rozumět dost na to, aby člověk v obrysech pochopil, o co jde. Pak už následovalo jen čekání u internetu, který nepřinesl dobré zprávy. Celý tým zahynul v troskách letadla, včetně tří našich hráčů - Marka, Rachůnka a Vašíčka a slovenské legendy Pavola Demitry. Tým odehrál sezónu v ruské lize, která je hned pod KHL. Tam si vedl poměrně dobře, lidé chodili, ale samozřejmě to nebyla lehká sezóna pro nikoho, kdo se okolo klubu pohybuje, ať už hráči a trenéři, nebo fanoušci. Vedle lidské ztráty byl zánik týmu Jaroslavle i ztráta kvality. V Lokomotivu hráli hráči, kteří byli vždy pasováni mezi favority na zisk Gagarinova poháru, bylo tam mnoho hráčů z jiných zemí, kteří patřili k oporám reprezentací, byla to hokejová ztráta pro celý hokejový svět. V nadcházejícím ročníku bude mít Lokomotiv jisté play-off, do kterého se téměř jistě dostanou i tak. Tato tragédie se ale výrazně zapíše do dějin týmu i celé soutěže a zůstane tam zapsána tučným písmem navždy.


Další nový účastník bude z Ukrajiny. Ano, slyšíte dobře, od příští sezóny se nejspíše v KHL objeví tým Donbass Doňeck. Tento tým hrál letos VHL, což je ruská liga, kde hrála i Jaroslavl. Doňeck je průmyslové město a proto nemají nouzi o bohaté sponzory, stejně jako fotbalový Šachtar Doňeck. Počet obyvatel je přibližně milion lidí. Mimochodem vlastník klubu je Borys Kolesnikov - místopředseda ukrajinské vlády a ministr infrastruktury. Aréna má kapacitu 4.130 diváků. To sice není žádné závratné číslo, ale aréna byla otevřena v roce 1976, takže se dá očekávat stavba nové arény. Na druhou stranu je aréna v poměrně dobrém stavu, protože se zde pořádalo MS juniorů nižší divize a s tím byla v roce 2010 spojena rekonstrkce stadionu. Co se týče Ukrajiny, tak o vstup do KHL projevu zájem také Kyjev, který ale letos do KHL jistě nepůjde. Zájem o vstup je ale velký a dá se očekávat, že do několika let bude Kyjev určitě hrát KHL. Překážkou byly asi finance, protože stadion v Kyjevě je v dobrém stavu a s dostačující kapacitou 7.200 fanoušků.

Lev Poprad sice KHL opouší, ale KHL na Slovensku přesto zůstane. Do Kontinetální hokejové ligy totiž vstupuje Slovan Bratislava. Ten využije nové arény zbudované na MS, které se na Slovensku konalo v roce 2011. O zájem měl ještě klub z Popradu hrající slovenskou ligu, protože Poprad se rozhodně s KHL loučit nechtěl. Ten ale neměl šance, hlavně v rozpočtu.

To je pro tento rok nejspíše vše. Do dalších let se dá ale očekávat další expanze KHL - velký zájem má Milán a Záhřeb. Spekuluje se také o Paříži, zájem mají také další města z Běloruska, Ruska a Kazachstánu. Šéf KHL se také zmínil o týmech z Blízkého východu (Spojené Arabské Emiráty, Saudská Arábie, Kuvajt, atd.). Vedle toho bude zajímavé sledovat nadějný projekt European Trophy a balkánskou EBEL ligu. Klubový hokej bude v Evropě zažívat vzrušující období plné změn a určitě bude zajímavé to sledovat.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Luky Luky | 14. května 2012 v 21:43 | Reagovat

Tak tohle je parádní článek, fakt že jo...

2 Pamy123 Pamy123 | 14. května 2012 v 21:45 | Reagovat

Jo, opravdu pěkné shrnutí. Pěkné obrázky ;D

3 hockey-world hockey-world | 14. května 2012 v 21:47 | Reagovat

jo, díky..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama